Neslimo !!!
Testosterona trūkums - vīrietības noriets?

Andropauzi tautā sauc arī par vīriešu klimaksu. Andropauze izpaužas ļoti līdzīgi kā sieviešu klimakss, tās cēlonis ir testosterona, DHEA, somatotropā hormona samazināšanās vīrieša organismā; ja izdodas atjaunot šo hormonu līmeni, tad var novērst andropauzes izpausmes.

Cilvēka novecošana sākas ar viņa reproduktīvās, tas ir, pēcnācēju radīšanas funkcijas samazināšanos. Andropauzē viens no redzamākajiem simptomiem ir vīriešu dzimumhormona testosterona samazināšanās.
Vīriešiem atšķirībā no sievietēm nenotiek straujš dzimumhormonu kritums, bet gan pakāpenisks, lēns, ilgs samazinājums. Tas sākas ap 30-40 gadiem un turpina kristies pa 1-2% gadā. Vīriešiem 80 gados ir tikai 40% no vajadzīgā, tas ir, normālā testosterona līmeņa, kas ir 25 gados. Taču daudzas hroniskas slimības - hipertonija, cukura diabēts, išēmiskā sirds asinsvadu saslimšana utt. - hormonu līmeni pazemina par 10-15%.

Vīriešiem ap 40 gadiem jau var vērot pirmās andropauzes pazīmes, ko var sadalīt vairākās grupās: urinēšanas un dzimumfunkciju traucējumi, dzimumtieksmes vājināšanās, vīrietim nav tieksmes nodarboties ar seksu, orgastiskie traucējumi - saldkaisles izjūtu samazināšanās.

Urinācijas izmaiņas: biežas čurāšanas, īpaši pa naktīm un mazām porcijām, vāja urīna strūkla, grūti sākt urinēšanu, urīna nesaturēšana.

Erekcijas traucējumi andropauzē - ilgāk jāpūlas sasniegt erekciju, erekcijas stiprums mazinās; šis simptoms ir pirmajā vietā un sastopams 46% andropauzes pacientu.

Samazinās arī dzimumorgāna galviņas jutīgums, pacients sūdzas ka nejūt partneri, tas ir cēlonis erekcijas noturības vājumam un dzimumakts var beigties bez spermas izšļākšanās.

Notiek izmaiņas arī ejakulācijā - sēklas izšļākšanā: pāragra spermas izšļākšanās, samazinās strūklas spēks (spermai ir jāizlido, bet ne jānotek), samazinās izšļāktā ejakulāta, tas ir, spermas daudzums, jo vīriešu sēkliniekos notiek deģeneratīvas izmaiņas - atrofējas spermatozoīdus producējošās šūnas, tas īpaši manāms ap 60 gadiem.

Izmaiņas seksuālajā uzvedībā: samazinās ejakulāciju - dzimumaktu biežums. Ap 25 gadiem vīrietis veic vidēji 4-6 dzimumaktus nedēļā, ap 50 gad.1-3 dzimumaktus nedēļā, ap 70 gad. vīrietis veic 3-4 dz. aktus mēnesī, bet ap 80 gadiem veic 1, 7-2 dzimumaktus mēnesī. Vīriešiem ap 40 gadiem pieaug tieksme kontaktēties ar gados ievērojami jaunākām partnerēm, bieži vien divreiz jaunākām par sevi, jo kļūst arvien grūtāk uzbudināties uz sava vecuma partnerēm, jo tām samazinās sekundārās dzimumpazīmes: mazinās viduklis, parādās celulīts, kājas paliek resnākas, tāpat negatīvi mainās krūšu forma un lielums; ir pierādīts - jo vīrietim ir lielāka spēja uz dzimumuzbudinājumu, ko lielā mērā nosaka dzimumhormona koncentrācija asinīs, jo mazāku lomu spēlē sekundārās dzimumpazīmes un skaistuma faktors. Šādi vīrieši ir spējīgi kontaktēties ar diezgan lielu partneru diapazonu.

Šis vecums vīrieša dzīvē bieži vien raksturīgs ar ģimenes krīzēm, pieaug šķirto laulību skaits un palielinās vecuma ziņā nevienlīdzīgo laulību skaits.

Veģetatīvās nervu sistēmas traucējumi: pēkšņs sejas, kakla, ķermeņa augšdaļas apsārtums; karstuma izjūtas vēsā laikā, svīšana - šādi vīrieši rītā pamostas ar slapju kreklu, slapjā palagā, tāpēc tie jāmaina katru dienu; tā saucamie karstuma viļņi var uznākt arī dienā emocionāla pacēluma brīžos un izpaužas ar spēcīgu apsārtumu ko pavada profūza svīšana, asinsspiediena svārstīšanās, sirdklauves, sāpes sirds rajonā, reibonis, gaisa trūkuma sajūta.

Psihoemocionālas izmaiņas: uzmanības un atmiņas pasliktināšanās - šis simptoms sastopams 36% gadījumos no visiem andropauzes pacientiem, ātra nogurdinātība, bezmiegs, depresīvs stāvoklis: zūd interese par darbu, ģimeni un agrākajiem hobijiem, parādās domas par nolemtību, dzīves jēgas zudums, kas var pāriet pat domās par pašnāvību, parādās raudulīgums; vispārējās pašsajūtas un darba spēju pasliktināšanās, sakarā paaugstinātu uzbudināmību - nepamatotas dusmas un agresivitāte jeb naidīgums; praksē šādas parādības bieži vien novēro, ka pacients ir ilgstoši ārstējies pie psihiatra, sakarā ar smagu depresiju lietojis spēcīgas antidepresīvās zāles, kas, starp citu, pašas var būt impotences cēlonis, un bez īpašiem rezultātiem, bet pie kvalificēta speciālista bieži vien šādas problēmas atrisinās dažu nedēļu laikā.
Muskuļu masas samazināšanās dēļ rodas nepamatotas multiplas vai ģeneralizētas sāpju un spiedošas sajūtas visā ķermenī, galvenokārt muskuļu cīpslu rajonā, muguras jostas rajonā; ja šāds pacients griežas pie ģimenes ārsta, tad bieži tas neko neatrod un tiek noteikta diagnoze - hipohondrija. Zinātnieki ir pierādījuši, ka vīrietis pēc 30 gadiem zaudē apmēram 1% savas muskuļu, kaulaudu - “liesās ķermeņa masas” gadā, tā vīrietis ap 60 gadiem ir jau zaudējis 30-40% no savas “liesās ķermeņa masas”, bet svars tajā pašā reizē pieaug uz taukaudu un saistaudu rēķina.

Izmaiņas orgānos un audos: muskuļu masas, spēka, darbspēju samazināšanās; 1983. g. doktors Foresta pierādīja saistību starp osteoporozi un testosterona līmeni. Osteoporoze ir kaulaudu blīvuma samazināšanās; šādiem cilvēkiem mazākais trieciens var lauzt kaulus un īpaši raksturīgs iegurņa kaula kakliņa lūzums; zinātnieki ir pierādījuši, ka vīrietim pēc 40 gadiem līdz 70 g. kaulu blīvums samazinās par 15%, viens no astoņiem vīriešiem 50 gadu vecumā slimo ar osteoporozi; šādos gadījumos novēro auguma nelielu samazinājumu par 1-2-3 cm.

Parādās izteiktas aptaukošanās pazīmes - tā saucamais alus vēderiņš. Amerikāņu zinātnieki ir pierādījuši, ka vīrietim ar lieko svaru testosterona līmenis ir divreiz mazāks, taukaudiem ir vēl viena nelaba ietekme uz vīrieša hormonu līmeni: tur notiek tā jau “mazā testosterona” aromatizācija - tas ir, pārveidošanās par sievišķajiem dzimumhormoniem.

Āda paliek plāna un atrofiska, īpaši raksturīga sausa āda, un to var izskaidrot ar to, ka testosterons stimulē ādas tauku dziedzeru sekrēciju, ātri parādās ādas novecošanās pazīmes - krunkas. Dārgie vīrieši, ja jums ir parādījusies sausa āda, tad tas bieži vien ir pirmais andropauzes simptoms, ka jāvēršas pie profesionāla speciālista un jāpārbauda testosterona līmenis asinīs.

Negatīvas pārmaiņas analīzēs: vīriešu hormona testosterona samazināšanās, sieviešu hormonu pieaugums - vīriešu hormonu vietu ieņem nevēlamie sieviešu hormoni, sarkano asinsķermenīšu samazinājums - tā 1981. gadā amerikāņu ārsti Najen un Kol pierādīja, ka pacientiem ar dzimumhormona deficītu asinsķermenīšu koncentrācija samazinās par 10% un, atjaunojot šo hormonu līmeni, var pilnīgi likvidēt mazasinības izpausmes. Holesterīna un citu asinsvadu sklerozi veicinošo substanču pieaugums.

Feminizācija - sievišķo dzimumpazīmju parādīšanās, sekundārā (ar dzimumu saistītā) apmatojuma samazināšanās; ir runa par apmatojumu padusēs, kaunuma trīsstūrī un bārdu, raksturīgi, ka šādi vīrieši reti dzen vai vispār pārstāj dzīt bārdu, balss paliek augstāka, ar sievišķu pieskaņu, iegurņa kaulu paplašinājums, tauku izgulsnēšanās uz dibena pēc sievišķā tipa, plecu sašaurinājums, ginekomastija - sievišķo krūšu parādīšanās. Vīriešu dzimumorgānu atrofija - dzimumlocekļa samazinājums gan garumā, gan diametrā, sēklinieki paliek mazi kā zirnīši un mīksti.

Sirds-asinsvadu sistēma: pēdējā laikā zinātnieki pierādījuši, ka vīrietim, samazinoties testosterona līmenim asinīs, strauji pieaug sirds-asinsvadu slimību risks, jo, samazinoties testosteronam, strauji pieaug aterosklerozi izraisošo holesterīna frakciju daudzums.

Testosteronam piemīt līdz šim vēl neizpētīta aizsargājoša iedarbība uz asinsvadu sieniņām, protams, ne tikai uz sirds asinsvadiem, bet arī uz kājas un dzimumorgānus apasiņojošiem asinsvadiem. Zinātnieki ir pierādījuši, ka dzimumlocekli apasiņojošā asinsvada diametrs ir 2x mazāks par sirds vainagartēriju diametru, un, ja pacientam parādās problēmas ar potenci, tad drīz var gaidīt problēmas ar sirdi, un, ja vēl tiek lietota viagra (bez ārsta kontroles), tad šīs problēmas ilgi nebūs jāgaida, tāpēc mēs šādos gadījumos iesakām visiem pacientiem pārbaudīt sirdi.

Tāpat zinātnieki ir pierādījuši: ja atjauno dzimumhormonu līmeni, vīrietim bieži vien daļēji atjaunojas arī asinsrite dzimumloceklī .

Zinātnieki pēdējā laikā ir pierādījuši, ka vīriešiem pēc 40 gadiem, ja ir ilgs testosterona deficīts, var mazināties tolerance pret insulīnu un pat rasties cukura diabēts.

Andropauzes gadījumā ir sastopams ģeneralizēts un izteikts nespēks, ko atrod 41% gadījumos, tas ir otrajā vietā aiz erektilās disfunkcijas.

Testosteronam ir milzīga nozīme asiņu koagulācijā (sašķidrināšanās) regulēšanā

1988. gadā Parīzes, Brousas hospitāļa ārsts Claire Bonithon-Kopp, pierādīja, ka samazināts dzimumhormona līmenis ir cēlonis pastiprinātai asins sarecēšanai, kas savukārt var radīt kāju vēnu, galvas asinsvadu, sirds asinsvadu trombus, jo ne velti ģimenes ārsts, protams, vajadzības gadījumā, nozīmē “sirds aspirīnu”. Tātad zems testosterona līmenis var būt sirds išēmiskās slimības veicinātājfaktors.

Samazināts dzimumhormona līmenis ir cēlonis imunitātes vājumam, kas izpaužas ar balto asinsķermenīšu limfocītu samazinājumu, kas savukārt var būt cēlonis hroniskiem iekaisumiem, ļaundabīgiem veidojumiem, šo parādību izmanto vīrusu infekciju ārstēšanā un pat AIDS.

Andropauzes pacientiem pieaug lielāka varbūtība saslimt ar ļaundabīgu audzēju. Vispārinot visas andropauzes izmaiņas, var teikt, ka tās noved pie vīrieša dzīves kvalitātes izteikta krituma un pāragras novecošanas.

Andropauzes iestāšanos var paātrināt daudzi faktori:

    1.    slimības, kas izraisa vīriešu hormona samazināšanos,
    2.    ilga alkohola lietošana un lielās devās,
    3.    smēķēšana,
    4.    ēšanas paradumi,
    5.    mazkustīgs dzīves veids,
    6.    hipertoniskā slimība,
    7.    ilga dažādu kaitīgu medikamentu lietošana,
    8.    psiholoģiskās problēmas.
 
Pēc: dr. Jānis Orbidāns 19.05.2008


Mūsu uztura bagātinātāji, kas palielina un līdzsavro testosterona līmeni vīriešiem: Butea Superba , DHEA, Tongkat Ali

Vēl viens raksts

Kas ir impotence?

Kādā dzīves periodā gandrīz katrs vīrietis sastopas ar situāciju – uzbudinājums ir, partnere ir fantastiska, bet dzimumloceklis negrib sadarboties. Erekcijas nespēja tad var būt sarūgtinoša, tomēr par to nav jāuztraucas, ja vien tā nekļūst par pastāvīgu problēmu. Apmēram 10 miljoni amerikāņu vīriešu ir impotenti – tas nozīmē, ka viņiem ir problēmas ar erekcijas sasniegšanu vai tās pietiekami ilgu noturēšanu.

Kas izraisa impotenci?
Erekcija aizsākas prātā. Kad skats, skaņas un pieskārieni uzbudina vīrieti, smadzenes dod signālu peņa artērijām atvērt vārtus. Artērijas atslābst, asins pieplūde dzimumloceklī palielinās par 7 reizēm vairāk, nekā parasti, un erekcija ir iestājusies. Šīs papildus asinis turpina cirkulēt penī, kamēr vīrietis ir uzbudinājies vai līdz ejakulācijas brīdim. Protams, process jebkurā brīdī var apstāties. Ja smadzenes nesūta artērijām pareizos signālus vai artērijas nespēj uz tiem atbildēt, erekcija neiestājas. Erekciju ietekmēt var vairākas lietas.

Ja ciešat no impotences, iespējams, pie vainas ir kāds no sekojošiem iemesliem:
Kardiovaskulārā slimība: augsts asinsspiediens, arterioskleroze (artēriju nosprostošanās) un citas problēmas ar sirdi un asinsvadiem var izraisīt impotenci, traucējot asins pieplūdi penim. Masačūsetsas Vīriešu veselības centra (ASV) pētījumā noskaidrots, ka apmēram 15% procenti no vīriešiem, kas cieš no hipertensijas, ir pilnībā impotenti.

Medikamenti. ASV Nacionālais Veselības institūts ziņo, ka daudzi medikamenti var izraisīt impotenci, ieskaitot antihistamīnus, antidepresantus, trankvilizatorus, apetītes apslāpētājus, kuņģa čūlas medikamentu cimetidīnu, kā arī asinsspiediena regulētājus, piemēram, diurētiskos medikamentus u.c. Jāatceras, ka pie vainas var būt arī pati slimība, nevis tikai medikaments, kas tiek lietots tās gadījumā.

Diabēts. Ja diabēts ir radījis ievērojamus nervu un asinsvadu bojājumus, tas ietekmēt asins plūsmu. ASV Nacionālais Veselības institūts ir aprēķinājis, ka apmēram 40% no diabēta slimniekiem vīriešiem cieš no impotences.

Psiholoģiskie faktori. Saskaņā ar Nacionālā Veselības centra datiem, psiholoģiskās ciešanas vainojamas 10 līdz 20% impotences gadījumu. Ja jūs ciešat no impotences, bet erekcija jums iestājas no rīta vai miegā, ir liela iespēja, ka jūsu problēma ir psiholoģiskas dabas. Faktori, kas var novest pie impotences, ir stress, bailes, zems pašnovērtējums, vainas apziņa, depresija un citi. Pie vainas var būt arī aizvainojums, ko izraisījis seksa partneris, nicīgi izsakoties par impotenci.

Prostatas operācija. Vēl pavisam nesen daudziem vīriešiem prostatas operācijas vārdā nācās šķirties no potences. Šodien, pateicoties jaunām ķirurģijas tehnoloģijām, kas vairs netraumē peņa nervus un asinsvadus, no impotences var izvairīties. Vašingtonas Universitātes Medicīnas skolas ķirurgi nesen apkopoja informāciju un secināja, ka 68% no vīriešiem, kam bija veikta prostatas vēža operācija, erekcija joprojām iestājās. Tiesa, tikai 48% no šiem 68% erekcijas spējas atguva visā pilnībā.

Smēķēšana. Cigaretes nopietni var ietekmēt jūsu artērijas, turklāt sekas ir tik smagas, ka par to jādomā ikvienam vīrietim. Saskaņā ar faktiem, ko izplatījis ASV Slimību kontroles centrs, smēķētājiem vecumā no 31 līdz 49 ir par 80% lielāka iespēja iedzīvoties impotencē, nekā nesmēķētājiem šai pašā vecumā.

Riteņbraukšana. Lai arī šis fakts ir visai pretrunīgs, daži eksperti saka, ka regulāras riteņbraukšanas nodarbības ir viens no impotences cēloņiem. Nesens Bostonas Universitātes pētījums aplūkoja apmēram 1000 vīriešu kārtas riteņbraucējus, un 4% konstatēja potences problēmas. Nav šaubu, ka velosipēda sēdekļa spiešanās kājstarpē rada milzīgu spiedienu uz nerviem un asinsvadiem, kas apgādā peni ar asinīm. Ja braukājat ar velosipēdu, neaizmirstiet reizi pa reizei iztaisnoties, pārnesot svaru uz sēžamvietu. Tāpat ieteicams ir iegādāties tādu sēdekli, kas ir speciāli veidots, lai radītu mazāku spiedienu uz cirkšņiem. Ja pēc riteņbraukšanas nodarbībām bieži jūtat, ka jūsu penis ir nejūtīgs, konsultējieties ar ārstu.

Citi faktori. Alkoholisms, iegurņa savainojumi, multiplā skleroze un nesamērīgs testosterona līmenis organismā ir iemesli, kas var izraisīt impotenci.

Kā impotenci ārstēt?
Ja jums ir impotence, dodieties pie ārsta. Ar dažādiem jautājumiem un testiem jums ārsts noteiks problēmas cēloni un ieteiks jūsu gadījumam atbilstošu ārstēšanu. Ja jūs lietojat recepšu zāles, iespējams, ka no impotences atbrīvosieties, vienkārši nomainot medikamentus. Citiem gadījumiem ir vairākas ārstēšanās iespējas.

Viagra. Kā jau esat dzirdējuši, šī tablete var palīdzēt vīrietim sasniegt erekciju. Sildenafils, kas apzīmēts ar nosaukumu Viagra, darbojas, sekmējot asins pieplūdumu penī. Tā nepalielina uzbudinājumu un izraisa erekciju tikai tad, ja vīrietis iz uzbudinājies. Nesenā pētījumā, ko veica Džona Hopkinsa universitāte, piedalījās 267 vīrieši, un 65 procenti no Viagras lietotājiem ar rezultātu bija apmierināti. Visai apmierināti bija arī tie, kam bija nopietnas problēmas ar potenci. Mazāku labumu guva diabēta slimnieki un tie, kam bija izoperēts prostatas vēzis. Ir informācija, ka sildenafils var būt bīstams sirds slimniekiem. Tomēr, lai arī zināms riska līmenis pastāv, ASV Kardioloģijas žurnāls ziņo, ka vairākums sirds slimnieku var lietot Viagra droši. Vienīgie, kam pilnībā jāizvairās no Viagra lietošanas, ir tie, kas sirds slimību ārstēšanā lieto nitrātu medikamentus : sildenafils kombinācijā ar nitrātiem var izraisīt strauju asinsspiediena krišanos. Tāpat jāuzmanās tiem vīriešiem, kas lieto hipertensijas medikamentus un cieš no koronārās išēmijas. Tiem sirds slimniekiem, kas piekopj mazkustīgu dzīvesveidu, sekss var būt vēl bīstamāks, nekā Viagra.

Citi medikamenti. Vīriešiem šodien ir pieejami vairāki medikamenti, no kuriem izvēlēties – vardenafils (Levitra), sildenafils (Viagra) un tadafils (Cialis). Vairākums no tām darbojas gluži kā Viagra, palielinot asins pieplūdumu penim, lai erekcija būtu iespējama. Ir medikamenti, kuru lietošana ir kas vairāk par vienkāršu tabletes norīšanu. Tādi medikamenti kā papaverīns un fentolamīns arī palīdz iestāties erekcijai, bet tie ir jāinjicē penī. Bailes no adatas dūriena vēl nav lielākais risks šajā gadījumā – dažiem vīriešiem no šīm injekcijām iestājas tāda erekcija, ko var izbeigt tikai ar medicīnisku iejaukšanos. Vēl viena metode –alprostadila  lodītes ievadīšana urīnizvadkanālā, pēc kuras 8 līdz 10 minūšu laikā iestājas 30 līdz 60 minūšu ilga erekcija. Šī metode gan var izraisīt sāpes penī un sēkliniekos.

Testosterons. Kad impotenci izraisa zems testosterona līmenis organismā, hormona ievade var palīdzēt nekavējoties.

Ginkkoka ekstrakts. Ginkkoka lapu ekstrakts var sekmēt potenci, kuru nomākuši antidepresanti (Prozac, Zoloft). Ginkkoku izraksta dažādiem impotences veidiem, tomēr pirms tam konsultējieties ar ārstu, ja lietojat kādus citus medikamentus.

Psihoterapija. Ja pie jūsu impotences nav vainojama kāda fizioloģiska problēma, palīdzēt visticamāk var psihoterapeits, kurš jums iemācīs, ka atbrīvoties seksa laikā. Tāpat psihoterapeits var būt noderīgs arī tiem vīriešiem, kuru impotencei nav psiholoģisks iemesls.

Vakuuma ierīces. Šie rīki var izskatīties dīvaini, tomēr daudziem tie var palīdzēt. Ierīce sastāv no plastikāta cilindra, ko uzvelk penim, un pumpja, kas rada vakuumu. Vakuums sekmē asins pieplūdumu penī, izraisot erekciju. Tad vīrietis izvelk peni no ierīces un ap tā pamatu notin nelielu elastīgo saiti, lai erekciju saglabātu seksa laikā. Ierīces efektivitāte katram pacientam var būt citāda. Holandiešu veiktā pētījumā no 67 impotentiem pacientiem 72% iestājās erekcija, lietojot vakuuma ierīci, turklāt tā saglabājās arī seksa laikā. Savukārt austrāliešu pētījumā piedalījās 43 vīrieši, no kuriem 81% nejuta nekādus uzlabojumus. Parasti tiem vīriešiem, kam nepalīdz citas ārstēšanas metodes, nelīdz arī vakuuma ierīces.

Ķirurģiska iejaukšanās. Dažos gadījumos, kad impotenci ir izraisījis kāds savainojums, ķirurgi var līdzēt, atjaunojot artērijas, kas penim piegādā asinis. Vislabāk šī metode nostrādā ar jauniem vīriešiem ar vidēji smagiem iegurņa savainojumiem. Tāpat ķirurgi var nobloķēt vēnas, kas nodrošina asins aizplūdi no peņa, tomēr daudzi eksperti uzskata, ka tas nav īpaši saprātīgs risinājums. Visbeidzot, ārsti var penī ielikt implantu, kas palīdz veidot erekciju. Implants var būt nedaudz lokans stienītis dažādās formās, piemēram, kā piepūšams cilindrs, ko vīrietis var piepumpēt ar mazu pumpi, kas iestiprināts viņa sēkliniekos. Pateicoties jaunākajiem sasniegumiem, šodienas implanti ir ļoti efektīvi, ar pavisam niecīgu infekcijas vai mehānisku bojājumu risku.

Pārpublicēts no: http://www.irlaiks.lv/health/relationands/sexandhealth/article.php?id=14715
keywords:
erekcijas pastiprināšana, testosterons, potences uzlabošanas līdzekļi, impotence, tautas līdzekļi erekcijas atjaunošanai un uzlabošanai, erektīlā disfunkcija, erekcijai, potencei, dziednieks, dziedniecība, ārstē, ārstniecība, dakteris, vēzis, alerģija, imunitāte, sirds, asinsvadu, asinsvadi, asinsvads, vēnas, artērijas, smadzeņu, apasiņošana, tonizējošs, slimības, dziedē, izārstē, palīdz risināt, ārstnieciskās tējas, drogas, dabīgie preparāti, dabīgās zāles, zāļu tējas, zaper, zapers, orgon, orgons, orgonīts
Designed by Alex